الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، راهکار نوین کاهش ریسک و هزینه‌های اکتشافی

استارتاپ

استارتاپ زمین هوش با هدف تشخیص ذخایر پنهان و شناسایی مناطق پرپتانسیل مواد معدنی مختلف با تصاویر ماهواره‌ای به کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی توسعه داده شده، در جهت ارزیابی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدنی گام بر می‌دارد. این تیم با حمایت و راهبری سازندگاه‌های کسب‌وکارهای نوآورانه کانی ‌بوم و با بهره‌مندی از افراد با تجربه در حوزه‌ی عملیات اکتشافی ذخایر معدنی، تلاش خود را برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاران معدنی از ابتدای مراحل اکتشاف تا دریافت گواهی کشف انجام می‌دهند.

تیم زمین هوش با توسعه‌ی الگوریتم‌های مختلف هوش مصنوعی اقدام به ایجاد سامانه‌ای هوشمند برای شناسایی الگو‌های مرتبط با ذخایر پنهان در داده‌های ماهواره‌ای می‌کند. با توسعه‌ی الگوریتم‌های یادشده، این تیم به پیاده‌سازی سامانه در مقیاس پایلوت برای ماده‌ی معدنی خاص در محدوده‌ای مشخص اقدام می‌نماید که با عملیات میدانی، صحت‌سنجی سامانه مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و سامانه بهبود داده خواهد شد. گفتنی است برای مواد معدنی متفاوت در محدوده‌های مختلف ایران نیز این سامانه اجرا شده و گزارش‌‌های نهایی خدمت سرمایه‌گذاران به عنوان محصول با ارزش تیم زمین هوش ارائه می‌گردد.

مزایای استارتاپ زمین هوش

استارتاپ زمین هوش با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی به تشخیص مناطق پرپتانسیل و ذخایر پنهان زمین بر روی این تصاویر می‌پردازد. همچنین با تلفیق این مناطق آنومالی با سایر اطلاعات اکتشافی به کمک به‌روزترین و پرقدرت‌ترین روش‌های وزن‌دهی و تلفیق، صحت و دقت مناطق آنومال مشخص شده را قوت می‌بخشد. همچنین این تیم با انجام عملیات میدانی و نمونه‌برداری در مناطق آنومالی مشخص شده به تفسیر نتایج حاصل از این نمونه‌برداری‌ها می‌پردازد.

اثرگذاری استارتاپ زمین هوش در صنعت

شناسایی و اکتشاف محدوده‌های استراتژیک معدنی منجر به تامین زنجیره‌ مواد معدنی مورد نیاز صنعت خواهد شد که در این صورت میزان واردات مواد معدنی کاهش یافته و منجر به اشتغال‌زایی پایدار همراه با توسعه‌ي پایدار می‌شود.

معرفی اعضای استارتاپ زمین هوش

محمدعلی عابدینی بنیان‌گذار و متخصص دورسنجی تیم زمین هوش است. وی مدارک کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد مهندسی معدن را در دانشگاه صنعتی اصفهان و صنعتی امیرکبیر اخذ نموده‌ و اولین پروژه‌ي معدنی‌ خود را در سن 22 سالگی با پتانسیل‌یابی ذخایر خاک صنعتی در یکی از معادن نیمه فعال استان اصفهان با موفقیت به انجام رسانده و باعث اقتصادی‌شدن محدوده‌ي معدنی مورد نظر شده است. هدف وی از فعالیت در استارتاپ زمین هوش پیاده‌سازی روش‌های موثر و نوین در راستای تشخیص الگو‌های مرتبط با ذخایر پنهان و کاهش ریسک اکتشافی است.

جواد علی‌پناه دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران و کارشناسی‌ارشد دانشگاه صنعتی شریف، مسئول برنامه‌نویسی و توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی تیم زمین هوش است. وی با چندین سال سابقه در شرکت‌های مطرح حوزه فناوری اطلاعات با فعالیت در زمین هوش به دنبال کاربردی‌کردن تخصص خود در صنعت معدن است.

محمدرضا سمیعی سرپرست اکتشاف تیم زمین هوش دارای مدرک کارشناس‌ارشد اکتشاف معدن از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دارنده رتبه یک کنکور دکتری اکتشاف معدن در سال  1399 است. وی در دوره کارشناسی‌ارشد با انجام پتانسیل‌یابی اکتشافی در راستای پایان‌نامه خود، به بررسی و به کارگیری روش‌های مختلف و موثر وزن‌دهی و تلفیق اکتشافی علاقه‌مند شده و در حال حاضر این علاقه‌مندی خود را در تیم زمین هوش به طور جدی دنبال می‌کند.

 

تحولات ناشی از استارتاپ زمین هوش

همواره در عملیات‌های اکتشافی بحث زمان و هزینه و در نهایت کاهش ریسک این گونه عملیات‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استارتاپ زمین هوش با کاهش وسعت مناطق آنومال و افزایش دقت و صحت این مناطق و تعیین نقاط حفاری مناسب، شرایطی را فراهم می‌کند که ادامه عملیات‌های اکتشافی مقرون به صرفه تر و با ریسک کمتری انجام گیرد.

اگر دوست دارید که از تاریخچه همکاری زمین هوش با کانی‌بوم اطلاع پیدا کنید اینجا کلیک کنید.

دسته بندی ها: داستان های موفقیت مجله
دیدگاه ها