فناوری واقعیت گسترده(XR) و کاربردهای آن در معدن

فناوری واقعیت گسترده

واقعیت گسترده(XR) و کاربردهای آن در معدن، امروزه از موضوعاتی محسوب می‌شود که نزد فارغ‌التحصیلان و حتی دانشجویان رشته معدن در تمام کشور‌های پیشرفته، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. امروزه هنگامی که صحبت از تکنولوژی و فناوری‌هایی از قبیل واقعیت گسترده(XR)، واقعیت افزوده(AR)، واقعیت مجازی(VR) و واقعیت ترکیبی(MR) می‌شود، صاحبان مشاغل و اغلب اصناف از جمله صنعت معدن از آن استقبال می‌کنند.

واقعیت گسترده(XR) که مجموعه‌ای از 3 فناوری مذکور است، یک تکنولوژی نوین و مهیج است که به تازگی مورد توجه انسان عصر جدید قرار گرفته است. این فناوری منجر به ترکیب دنیای مجازی و واقعی می‌شود. اما تفاوت این 4 مورد چیست؟ فناوری واقعیت گسترده چگونه باعث تحول آینده صنعت معدن خواهد شد؟ در این مقاله قصد داریم به این 2 سوال اساسی پاسخ دهیم.

مقدمه‌‌‌ای بر واقعیت گسترده(XR)

برای اینکه بهتر بتوانید تفاوت بین 4 فناوری گفته شده در بالا را بفهمید، ابتدا هر کدام را به تفکیک توضیح خواهیم داد. می‌توان گفت واقعیت افزوده(AR)، رابطی میان دنیای واقعی و مجازی است. در این فناوری از دستگاه‌های هوشمند برای وارد کردن صداها، تصاویر، انیمیشن و متون به دنیای واقعی استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم نمونه‌ای شناخته شده از این فناوری برای شما ذکر کنیم، می‌توانیم به  اپلیکیشن Instagram اشاره کنیم. در این اپلیکیشن، فیلترهایی وجود دارد که اشیاء مجازی مانند عینک، کلاه و هر شیء پیش‌فرض دیگری را روی سر و صورت کاربر قرار می‌دهد. تقریبا می‌توان گفت واقعیت مجازی(VR) برعکس واقعیت افزوده(AR) عمل می‌کند، چرا که در این فناوری شخص یا شئ را که وجود خارجی دارد، وارد دنیای مجازی می‌کند.

این فناوری باعث می‌شود شما حس کنید در یک محیط مجازی قرار گرفته‌اید. به گونه‌ای که می‌توانید از طریق یک عینک مخصوص در این محیط راه بروید و در حین اینکه سر خود را به اطراف می‌چرخانید، مناظر اطراف را ببینید، انگار که واقعا در آنجا هستید. نمونه‌های اولیه این فناوری در بازی‌های هوشمند به سرعت پیشرفت کردند و امروزه اغلب ما با آن‌ها تا حدودی آشنا هستیم.

واقعیت ترکیبی یا مختلط(MR)، همانطور که از نامش هم پیداست، در واقع ترکیبی از 2 فناوری بالاست و نیاز به نیروی پردازشی بیشتری نسبت به واقعیت افزوده(AR) و واقعیت مجازی(VR) دارد؛ چرا که همزمان از دو فناوری بهره می‌گیرد. یک مثال خوب از واقعیت ترکیبی، HoloLens مایکروسافت است که به کاربران امکان می‌دهد با اشیاء دیجیتالی که در یک اتاق قرار گرفته‌اند، تعامل داشته باشند.

تعریف واقعیت گسترده(XR) و کاربردهای آن در معدن

اکنون که می‌دانید واقعیت افزوده(AR)، واقعیت مجازی(VR) و واقعیت ترکیبی(MR) چیست، به نوعی با واقعیت گسترده(XR) نیز آشنایید. همانطور که در ابتدا گفتیم، این فناوری مجموعه‌ای از فناوری‌های مذکور است. امروزه تعداد برنامه‌های کاربردی فناوری واقعیت گسترده(XR) به سرعت در حال افزایش است. این فناوری به دلیل توسعه مداوم تعاملات انسان و دستگاه‌های هوشمند، همچنان در حال تکامل است.

ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید برنامه Google Map، که اکثریت افراد حداقل یک بار توسط آن مسیریابی کرده‌اند، با فناوری واقعیت گسترده(XR) ارتباط دارد. شاید این پرسش در ذهنتان به وجود آمده باشد که فناوری واقعیت گسترده (XR) چگونه می‌تواند در معادن به کار رود. زمینه‌های مختلفی در صنعت معدن وجود دارد که واقعیت گسترده (XR) به بهبود شرایط حاکم بر آن کمک خواهد کرد.

به طور کلی، کار در معدن یکی از شغل‌های خطرناک در جهان محسوب می‌شود؛ بنابراین تمامی کارکنان معدن به سطح بالایی از ایمنی نیازمندند و این ایمنی را می‌توان از طریق آموزش مهیا و توسط فناوری واقعیت گسترده(XR) بر آن نظارت کرد. همانطور که می‌دانید، به دلیل ریسک بالای محیط معدن، عملا امکان برخی از آموزش‌ها در آن غیرممکن است و نمی‌توان موقعیت‌ها و خطراتی را که احتمال دارد در یک معدن رخ دهد، مانند یک مانوور، اجرا و آزمایش کرد.

مانند عملیات نجات کارگران مدفون در معدن و مواردی از این قبیل. اینجاست که فناوری واقعیت گسترده(XR) به کمک ما می‌آید و به وسیله آن می‌توانیم سناریوهای مختلف از حوادث معدنی را شبیه‌سازی کنیم. یکی از کاربردهای این فناوری در صنعت معدن آموزش است که به طور خلاصه نتایج زیر را به دنبال دارد:

  • ازآنجایی که از تجهیزات فیزیکی گران قیمت استفاده نمی‌شود، هزینه آموزش کمتر می‌شود.
  • تعداد حوادث احتمالی در معدن کاهش می‌یابد.
  • افراد سریع و بدون اینکه خطری تهدیدشان کند، آموزش می‌بینند.
  • هر فرد پیش از انجام هر کاری، واکنش آن را می‌داند.
  • در هنگام خطر، کارکنان در معدن بهترین عملکرد را خواهند داشت.

مهم‌ترین کاربردهای واقعیت گسترده(XR) در معادن

علاوه بر آموزش، واقعیت گسترده(XR) در زمینه‌های دیگری نیز در صنعت معدن، کاربرد دارد. در این زمینه، می‌توان به ژئوتوریسم و بازدید از معادن در محیط واقعیت مجازی و ارائه اطلاعات لحظه به لحظه به پرسنل از طریق واقعیت افزوده(AR) که از مهم‌ترین کاربردهای واقعیت گسترده(XR) در معادن هستند، اشاره کرد.

از دیگر کاربردهای واقعیت گسترده(XR) در معادن، نمایش 3 بعدی معدن به سهامداران و کارفرما، نمایش وضعیت اکتشافات و عملیات استخراج و بررسی موقعیت زیستی اطراف معدن می‌باشد. آنچه بیان شد، بخش کوچکی از واقعیت گسترده(XR) و کاربرهای آن در معادن بود. امروزه تمام این فناوری‌ها در راستای هوشمندسازی معادن به کار می‌روند. برای مطالعه تخصصی و کامل‌تر درباره موضوعاتی که در این مقاله گفته شد، می‌توانید به وب‌سایت کانی‌مگ رجوع کنید.

دسته بندی ها: بلاگ
دیدگاه ها