برگزاری نشست بررسی توسعه فناوری‌های معدنکاری در اعماق دریا به میزبانی سازندگاه کانی‌بوم

1629641919610

 

معدنکاری در اعماق دریا (Deep sea mining) یا معدنکاری فراساحلی (Offshore mining) فرآیند بازیابی ذخایر معدنی و رسوبات از کف دریا در اعماق 200 متر و بیشتر است که حدود دو سوم سطح زمین را پوشش می‌دهد. در اعماق دریا منابع مختلفی از جمله طلا، نقره، مس، منگنز، کبالت، روی و عناصر نادر برای استخراج در دسترس است.

با توجه به کاهش ذخایر پرعیار در سطح زمین و منابع غنی اعماق دریا، کشورهای صنعتی و پیشرفته از جمله آمریکا، ژاپن، چین، کره جنوبی، روسیه، آلمان، بریتانیا و هند با سرمایه‌گذاری در زمینه معدنکاری دریا از جمله در اقیانوس آرام، اقیانوس هند، آب‌های آزاد خلیج فارس و دریای عمان طی سال‌های اخیر فعالیتی رو به رشد و فزاینده داشته‌اند. به نحوی که کشور چین با دریافت 263 مجوز و اکتشاف حدود 162 هزار کیلومترمربع از مساحت اعماق دریا در سال 2019 پیشتاز این عرصه است. در ایران نیز شرکت سرمایه‌گذاری معنا و سازندگاه کانی‌بوم با نگاه آینده‌پژوهانه به دنبال بهره‌گیری از این نعمت خدادادی با به کارگیری فناوری‌های نوین هستند.

با وجود ظرفیت‌های مناسب پژوهشگاه ملّی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی برای به کارگیری در زمینه معدنکاری دریایی، سازندگاه کانی‌بوم طی نشستی با میزبانی از آقای دکتر حمید علیزاده لاهیجانی معاون پژوهش و فناوری و آقای دکتر عبدالمجید نادری مدیر امور پژوهشی و همکاری‌های علمی این پژوهشگاه، نسبت به بررسی چگونگی پیاده‌سازی فناوری‌های نوین در زمینه معدنکاری در اعماق دریا از جمله توسعه فناوری های پیشرفته اکتشاف و استخراج از منابع بستر دریا، استحصال و فرآوری آب های عمیق و توسعه فناوری های استحصال عناصر نادر از دریا و همچنین چالش‌های حقوقی مرتبط اقدام شد.

در پایان این نشست مقرر شد تا این پژوهشگاه ضمن تشکیل کارگروهی به منظور بررسی و اولویت‌بندی طرح‌های عملیاتی این حوزه، با بهره مندی از حمایت‌های سازندگاه کانی بوم نسبت به تشکیل هسته‌های فناور برای پیاده سازی این طرح ها اقدام نماید.

اطلاعات بیشتر درباره معدنکاری در اعماق دریا را درسایت کانی مگ بخوانید.

دسته بندی ها: اخبار مجله
دیدگاه ها