زنگ هشدار معدنکاری در استرالیا (Australian Mining Wakeup Call)

Picture1

در مقایسه با بخش‌هایی چون بانکداری، خرده‌فروشی و ارتباط از راه دور (telecommunications)، شرکت‌های معدنی استرالیا در زمینه کمک‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی در حوزه‌هایی مانند آموزش، بهداشت، توسعه اقتصادی، جوامع محلی، تفریح، امنیت و رفاه و محیط‌زیست پیشرو هستند. باوجوداین، معدنکاری در برخی از مناطق استرالیا همچنان تأثیر نامطلوبی دارد. در نتیجه این سوال ایجاد می‌شود که چگونه می‌توانیم اثرگذاری مثبتی ایجاد کنیم و مفاهیم معدنکاری پایدار و آینده‌نگرانه را به شکلی شفاف در جوامع معدنی (شهرها یا مناطقی که در مجاورت معدن قرار دارند) نهادینه کنیم.

این مقاله مشارکت‌های اجتماعی شرکت‌های معدنی و تأثیر آن‌ها را تشریح می‌کند و در پایان دربارۀ چگونگی به‌حداقل‌رساندن تضاد و ناسازگاری بین شرکت‌های معدنی و جوامع و نحوۀ حرکت به سوی آینده‌ای پایدار را توضیح می‌دهد.

سهم شرکت‌های استرالیایی در پروژه‌های پایدار – پیش از شیوع کرونا

در استرالیا، ریوتینتو با 256میلیون دلار کمک مالی، بیشترین میزان حمایت را در مقایسه با دیگر شرکت‌ها در بخش‌های مختلف دارد. در رتبۀ بعدی، BHP با 134.6میلیون دلار است.

سهم شرکت‌های استرالیایی در پروژه‌های پایدار – در طول شیوع کرونا

می‌توان الگوی مشابهی را در طول همه‌گیری ویروس کرونا مشاهده کنیم که در آن غول‌های معدنکاری مانند BHP و ریوتینتو کمک‌های درخور توجهی در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی انجام داده‌اند. شرکت‌های معدنی به‌تنهایی بیش از 100میلیون دلار بین فوریه و آگوست 2020 کمک مالی کرده‌اند. شرکت‌های برتر در این زمینه مانند BHP، ریوتینتو، نیوکرست (Newcrest) و South32 هزینه‌های خود را صرف آموزش، فعالیت‌های تفریحی، بهداشت، محیط‌زیست و ایمنی کرده‌اند.

اعتمادسازی در معدنکاری با استفاده از فناوری‌های دیجیتال

حوادث اخیر که در پناهگاه‌های صخره‌ای Juukan Gorge در Pilbara در استرالیای غربی اتفاق افتاد، منجر به استعفای مدیرعامل ریوتینتو شد. این نوع حوادث به‌دلیل عدم‌شفافیت بین شرکت‌های معدنی و جوامع، گاه‌وبی‌گاه اتفاق می‌افتد. می‌توان با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، شفافیت فعالیت‌های معدنی را افزایش داد که سبب ایجاد اعتماد بین شرکت‌های معدنی و جوامع مرتبط می‌شود.

آیا می‌دانید هنگام شکست سد باطله در معدن سنگ‌آهن Vale در Brumadinho در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹، نزدیک به 300 نفر کشته شدند؟ آیا می‌دانید Vale باید 107 میلیون دلار غرامت پرداخت کند؟ درصورتی‌که یکی از عزیزانتان چنین فاجعه غم‌انگیزی را تجربه کرده بود، آیا می‌توانستید برای جبران خسارت، به قدر کافی از او حمایت مالی کنید؟ از طریق ایجاد ارتباط شفاف با جوامع معدنی می‌توان از رخداد چنین فجایعی جلوگیری کرد.

شکست سدها تنها مسئله‌ای نیستند که شرکت‌های معدنی با آن روبه‌رو هستند. درگیری‌های دیگری نیز با جوامع معدنی وجود دارد. هدف آن است که با اتصال موفقیت‌آمیز جوامع معدنی با شرکت‌های معدنی، بتوان کیفیت تجارت در حوزۀ معدن را بهبود داد. سه مشکل عمده در این زمینه عبارت‌اند از:

  1. شرکت‌های معدنی شهرت بدی دارند.
  2. شرکت‌های معدنی و جوامع مرتبط با معادن ارتباط خوبی باهم ندارند.
  3. درگیری‌ها بین شرکت‌های معدنی و جوامع در حال افزایش است.

ایجاد داشبوردهایی گویا که اطلاعات حیاتی در معادن را نشان دهند،‌ اثرات مثبت زیر را در پی خواهد داشت:

  • شفافیت و مشاهده اطلاعات واقعی معادن
  • پیشبرد اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد
  • اصلاح شرکت‌های معدنی و بازبینی فعالیت‌ها برای آینده‌ای پایدار

توصیه می‌شود که با پیروی از چهار راهکار زیر، معدنکاری آینده‌نگرانه سرلوحۀ کار معدنکاران قرار گیرد:

  1. پل‌سازی: نشان‌دادن اطلاعات حیاتی معادن، یافتن طرح‌ها و برنامه‌های جدید و تسریع طرح‌های فعلی مبتنی‌بر تقاضای جامعه به‌منظور حذف شکاف بین شرکت‌های معدنی و جوامع
  2. بازسازی برند: تغییر نام تجاری شرکت‌های معدنی با تغییر نگاه مردم به این شرکت‌ها و حمایت فعال از جوامع معدنی
  3. اثربخشی: حمایت از شرکت‌های معدنی برای ایجاد فعالیت‌های پایدار و اثرگذاری مثبت اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی بر جوامع معدنی
  4. پایدار: بازطراحی عملیات معدنکاری مطابق با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDG)، افزایش آگاهی از SDG سازمان ملل در زمینه معدنکاری و تقویت ارتباط با جوامع معدنی

جوامع معدنی هوشمند

داشبوردها آنچه واقعاً در معادن اتفاق می‌افتد را نشان می‌دهند و برای به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات مهم به‌صورت شفاف و اطلاع‌رسانی درصورت بروز مشکل به کار می‌روند. این اطلاعات شامل سطح و فشار سد، کیفیت آب، کیفیت هوا، مدیریت پسماند، میزان مصرف انرژی، پروژه‌های اجتماعی و کمک‌های مالی، حوادث، نرخ اشتغال و تولید است.

داشبوردها می‌توانند در مناطق مجاور معادن و مراکز اجتماعی، ورودی معادن و ساختمان ستادی معادن نصب شوند تا مردم از تأثیر طرح‌های خلاقانه اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی که توسط معدن هدایت می‌شود، آگاه شوند. اطلاعات مربوط به داشبوردها مستقیماً بر اهداف توسعه پایدار سازمان ملل تأثیر می‌گذارد و طرح‌های پایداری را که توسط شرکت‌های معدنی اجرا می‌شود، نشان می‌دهد.

این داشبوردها قابلیت مقیاس‌پذیری دارند و می‌توانند برای جوامع دیگری که با یک شرکت معدنی مرتبط‌اند، مورد استفاده قرار گیرند و اقدامات پایدار را به‌صورت شفاف میان جوامع معدنی به اشتراک بگذارند.

دهکده معدنکاری ایزوله (شکل سمت چپ): ساخت داشبوردهایی با هدف‌ قراردادن یک جامعه معدنی

دهکده معدنکاری جهانی (شکل سمت راست): اطلاعات حیاتی بین دو جامعه معدنی که توسط یک شرکت معدنی به اشتراک گذاشته شده است.

در مجموع می‌توان امیدوار بود در آینده‌ای نزدیک، با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتال روش کار شرکت‌های معدنی تغییر کند تا شاهد افزایش بهره‌وری معادن، بهبود زندگی جوامع معدنی و کاهش خطرات اجتماعی و زیست‌محیطی ناشی از معدنکاری باشیم.

منبع: https://www.linkedin.com/pulse/australian-mining-wakeup-call-dr-kash-sirinanda

دسته بندی ها: بلاگ مجله
دیدگاه ها