ورود فناوری واقعیت گسترده به حوزه معدن ایران

IMG_7762

استارت‌­آپ ماین ایکس (MineX) در خصوص توسعه فناوری واقعیت گسترده در زمینه معدن و صنایع معدنی با حمایت و راهبری سازندگاه کانی‌بوم فعالیت خود را در سال 1400 آغاز کرده است. مسائل مختلفی در صنعت معدن نیاز به آموزش اثربخش و کاربردی دارند که آموزش ایمنی، نگهداری، تعمیر و کار با ماشین‌آلات از جمله این موارد هستند.

عدم آموزش درست یا کافی در این حوزه‏‌ها می‏تواند منجر به خسارات جانی، مالی، آسیب به دستگاه‌ها، افزایش زمان عملیات، کاهش دقت و کارایی و غیره ‌شود. در این راستا، استارت‌آپ ماین ­ایکس با بهره‌مندی از ظرفیت­‌های فناوری واقعیت گسترده (از جمله فناوری‌های واقعیت ‏افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی) سعی دارد روش‌­های مهارت­‌آموزی و ایمنی معادن و صنایع معدنی را با تحولات  Education 4.0 (آموزش نسل چهار) و Industry 4.0 (صنعت 4) همگام سازد.

این راهکار تعاملی و نوین سبب می­‌شود تا پرسنل عملیاتی، یک رویارویی شبه واقعی و تعاملی با حوادث و رویه‌های صنعتی داشته باشند و از این طریق، عملکرد خود را در دنیای واقعی افزایش دهند. استارت‌آپ ماین ایکس همچنین در زمینه‏‌هایی نظیر ژئوتوریسم، ساخت شبیه‎‏‌سازهای معادن و صنایع معدنی، نمایش بصری و تعاملی پیشرفت پروژه‏‌های عملیاتی بصورت بلا درنگ، نمایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های معادن با استفاده از کاتالوگ‌های تعاملی، ساخت بازی‌های ویدئویی به ویژه موبایلی برای آموزش تعاملی و بازی‌وار (گیمیفیکیشن) در معادن و تهیه دستورالعمل‌های تعاملی مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده برای تجهیزات وارداتی و بومی فعالیت می‏کند.

در ادامه این مقاله درباره استارت‌آپ ماین ایکس، خدمات و تاثیرات مثبت آن در زمینه معدن و صنایع معدنی بیش‌تر توضیح خواهیم داد.

تاثیر استارت‌آپ ماین ایکس در صنعت معدن

با تسهیل فعالیت­‌های مرتبط با تعمیر و نگهداری، و همچنین رویه­‌های مهارت­‌آموزیِ ایمنی برای پرسنل عملیاتی و مهندسان معادن و صنایع معدنی، میزان دقت در عملیات افزایش یافته و درصد وقوع آسیب­‌ها و حوادث کاهش خواهد یافت. ضمن اینکه، فرآیندهای آموزشی به صورت تعاملی، چندرسانه‌­ای، و شخصی­‌سازی‌­شده برقرار خواهند شد. بعلاوه، ظرفیت­‌های معادن به نحوه پویا، تعاملی، و چندرسانه‌­ای به ذی­‌ربطان نمایش داده می­‌شود. از این طریق، ژئوتوریسم معادن نیز بهبود می‌­یابد؛ به‌گونه‌­ای که نمایش آن وابسته به مکان، زمان، یا اشیاء (مانند ماکت یا نقشه و اسناد حجیم) خاصی نخواهد بود. تحولات ناشی از به کارگیری فناوری واقعیت گسترده در معادن عبارت است از:

  • امکان ارائه بهتر و تعاملی‌تر معادن فارغ از محدودیت‌های مکانی و جغرافیایی فراهم می‌شود.
  • آموزش‌های صنعتی به واسطه تعامل بلادرنگ و چندرسانه‌ای با تجهیزات و محیط عملیات، اثربخش‌تر می‌شود.
  • رویه‌های مهارت‌ورزی معادن و توسعه نیروی انسانی مطابق کلاس جهانی ارتقا داده می‌شود.

مزایای استفاده از خدمات استارت‌آپ ماین ایکس‌

استفاده از خدمات استارت‌آپ ماین ایکس مزایای بسیار مهمی دارد که یکی از این مزیت‌ها، کاهش زمان عملیات تعمیر و نگهداری تجهیزات صنعتی می‌شود. از دیگر مزایا می‌توان به کاهش هزینه‌ها‌ (کاهش اشتباهات در تعمیر و نگهداری، کاهش هزینه دعوت از کارشناسان خبره، کاهش خسارات وارد شده بر تجهیزات بر اثر آزمون و خطا) نیز اشاره کرد.

از امتیازات استارت‌آپ ماین ایکس که می‌توان آن‌ها را نام برد، افزایش بهره‌وری آموزش و مهارت‌آموزی و به تبع آن، جلوگیری از خسارات جانی و مالی می‌باشد. معرفی بهتر معادن و برقراری ارتباط با ذی‌نفعان و همچنین افزایش دقت در تصمیم‌گیری عملیات صنعتی از جمله دریل‌کاری، حفاری، استخراج، از منافع بهره‌مندی از استارت‌آپ ماین ایکس می‌باشد. ارزیابی آستانه تحمل و شایستگی‌های تخصصی متقاضیان کار در معدن، با توجه به شرایط کاری در محیط معادن، نیز از ویژگی‌های جالب توجه استارت‌آپ ماین ایکس می‌باشد.

خدمات استارت­‌آپ ماین ایکس به معادن و صنایع معدنی

آنچه که اهمیت دارد، حیطه خدمات استارت‌آپ ماین ایکس و نحوه ارائه آن به معادن است. طراحی و پیاده‌سازی محدوده‌های معدنی و فرآیندهای معدنکاری با سیستم‌­های فناوری واقعیت افزوده و فناوری واقعیت مجازی از مهم‌ترین خدمات استارت‌آپ ماین ایکس است. از دیگر خدمات این استارت‌آپ فناور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برنامه­‌ریزی و طراحی دوره­‌های مهارت­‌آموزی و آموزشی مبتنی بر واقعیت گسترده.
  • ارائه مشاوره به واحدهای توسعه نیروی انسانی معادن و صنایع معدنی برای ورود به Education 4.0 از طریق واقعیت گسترده.
  • طراحی و ساخت اپلیکیشن‌های تعاملی برای معرفی ظرفیت‌های معادن
  • طراحی و ساخت شبیه سازهای موردنیاز در معادن و صنایع معدنی
  • طراحی و توسعه بازی‌های جدی به هدف آموزش و فرهنگ‏‌سازی در حوزه معادن و صنایع معدنی

اهداف استارت‌آپ ماین ایکس

استارت‌آپ ماین ایکس اولین گروه تخصصی در زمینه توسعه فناوری واقعیت گسترده برای صنایع معدنی ایران است. این استارت‌آپ اهداف مهمی در راستای هوشمندسازی معادن دارد که تجهیز معادن بزرگ-متوسط-کوچک مقیاس، به فناوری واقعیت گسترده، در راستای ورود به تحولات industry 4.0 یکی از آنهاست. دیگری استفاده از ظرفیت‌های واقعیت گسترده در راستای توسعه نیروی انسانی، افزایش ایمنی و کارایی است.

معرفی تیم استارت‌آپ ماین ایکس

اعضاء تیم استارت‌آپ ماین ایکس، دانش‌آموخته رشته‌های مهندسی کامپیوتر و معماری دانشگاه شهید بهشتی هستند و طی چندین سال تجربه همکاری مشترک، پروژه‌های موفقی را در حوزه واقعیت گسترده پیاده‌سازی کرده‌اند. مشاوران متخصص معدنی و صنعتی نیز تیم ماین ایکس را همراهی می‌کنند.

فائزه آقازاده، مدیر تحقیق و توسعه این تیم، دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی است و بر مفاهیم واقعیت گسترده، بازی‌های جدی و بازی‌وارسازی مسلط است.

پویا ثابتی، مدیر فنی ماین ایکس، دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خوارزمی و دانشجوی نرم‌افزار کارشناسی ارشد دانشگاه شهید بهشتی است و مسئولیت بخش برنامه‌نویسی را برعهده دارد.

پروژه‌های موفق

از جمله پروژه‌های موفق این تیم طراحی و پیاده‌سازی پلتفرم کارت ویزیت هوشمند برای پرزنت فناورانه شرکت‌های معدنی به سفارش خانه معدن ایران و پیاده‌سازی پلتفرم واقعیت افزوده برای نمایش معدن سرب نخلک به سفارش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بوده است.

دسته بندی ها: داستان های موفقیت
دیدگاه ها